Co to jest kwas hialuronowy oraz mity na jego temat
Jest to substancja występująca naturalnie i obficie w naszych tkankach i płynach ustrojowych. Jest on w macierzy zewnątrzkomórkowej, na powierzchni komórek i wewnątrz nich. U człowieka 56% kwasu hialuronowego znajduje się w skórze a jego główną rolą w tym miejscu jest utrzymywanie prawidłowego uwodnienia i turgoru komórek oraz eliminowanie tarcia i przylegania pomiędzy elementami tkanek. Cząsteczka kwasu hialuronowego może wiązać wodę w ilości 1000 razy większej niż waży sama. Reguluje równie prawidłowy przebieg procesów zapalnych i gojenia ran. Jest to również bardzo ważna tarcza przeciwrodnikowa, Niestety z upływem czasu w organizmie człowieka jest go coraz mniej.
Obecnie kwas ten tworzony jest w procesie biofermentacji bakterii Streptococcus equi. W związku z tym, że jego czas półtrwania w skórze jest krótki (12h), należy go dodatkowo ustabilizować. Przez stabilizację rozumie się sieciowanie łańcuchów kwasu hialuronowego, tak aby był on oporny na działanie hialuronidazy, czyli enzymu go rozkładającego. W chwili obecnej główni producenci preparatów kwasu hialuronowego opatentowali różne technologie sieciowania, przez co mamy dostępne różne preparaty, do różnych okolic i do wykorzystania na różnych poziomach tkanek. Najważniejsze jest to żeby produkty te miały odpowiedni certyfikaty dopuszczające do użytku, gdyż tylko to jest gwarancją że nie są one cytotoksyczne, mutagenne oraz nie wywołują reakcji nadwrażliwości
Poniżej prezentuję 5 głównych mitów na temat kwasu hialuronowego
KWAS HIALURONOWY WYWOŁUJE REAKCJE ALERGICZNE
Kwas hialuronowy jest związkiem naturalnie występującym w organizmie człowieka. Jest to substancja fizjologiczna i biozgodna, więc bezpieczna. W przypadku kwasu hialuronowego ryzyko uczulenia jest bardzo niewielkie.
ZABIEGI Z ZASTOSOWANIEM KWASU HIALURONOWEGO SĄ INWAZYJNE I BOLESNE
Mimo, że większość zabiegów wiąże się z konieczność użycia igły i iniekcji preparatu, istnieje kilka skutecznych sposobów redukowania nieprzyjemnych odczuć podczas zabiegu, które doceniło już wielu pacjentów. Należą do nich m.in. miejscowe znieczulenie kremem, które należy zastosować na ok. 20 minut przed zabiegiem oraz stosowanie kaniuli (bardzo cienkiej, elastycznej rurki) zamiast igły (co pozwala ograniczyć również liczbę wkłuć oraz czas gojenia). Warto dodać, że część kwasów hialuronowych zawiera lidokainę, czyli substancję miejscowo znieczulającą.
NIE MOŻNA ZNIWELOWAĆ NIESATYSFAKCJONUJĄCEGO EFEKTU
Jeśli zaistnieje konieczność natychmiastowego odwrócenia skutków przeprowadzonego zabiegu to można zneutralizować jego działanie podając hialuronidazę.
ZABIEGI Z KWASEM HIALURONOWYM POWODUJĄ NIENATURALNY EFEKT
Efekt zabiegu jest związany z ilością podanego preparatu. Nienaturalny, przerysowany wygląd może być spowodowany podaniem zbyt dużej ilości preparatu lub niewłaściwym jego rodzajem.
UTRZYMANIE EFEKTU BĘDZIE WYMAGAŁO CORAZ CZĘSTSZYCH ZABIEGÓW
Obserwuje się, że u pacjentów, u których wstrzyknięto kwas hialuronowy, kolejne zabiegi wykonuje się w coraz dłuższych odstępach czasu. Dzieje się tak, ponieważ podanie kwasu hialuronowego przywraca skórze odpowiedni poziom nawilżenia i stymuluje fibroblasty do syntezy białek podporowych i rekonstrukcji włókien kolagenowych, a także hamuje rozpad kolagenu. Dzięki temu poprawia się kondycja skóry, jest ona lepiej nawilżona i odżywiona.