Wolumetria twarzy – co to jest?
Wolumetria twarzy to modelowanie konturów twarzy oraz korygowanie kształtu jej poszczególnych elementów bez ingerencji chirurgicznej. Używa się w tym celu preparatu z usieciowanym kwasem hialuronowym, który działa jak wypełniacz i zwiększa objętość tkanek miękkich, co pozwala podnieść zapadniętą w wyniku postępów procesów starzenia się skóry część policzków, skroni, żuchwy oraz podbródka. Kwas hialuronowy wypełnia i podnosi skórę w tych miejscach, przez co twarz sprawia wrażenie pełniejszej i młodszej.
Rodzaje wolumetrii
Zasadniczo można wyodrębnić 4 rodzaje zabiegu wolumetrii w zależności od celu, który chcemy osiągnąć:
- Zabiegi punktowe: polegają na podawaniu specjalistycznego preparatu z wypełniacze w konkretne miejsca na twarzy pacjenta. Służy to zwiększeniu objętości tkanek miękkich. Są to najbardziej popularne zabiegu wolumetryczne, które zazwyczaj znajdują się w ofercie większości klinik medycyny estetycznej
- Zabiegi korygujące nierówności: przeprowadzane są w celu przywrócenia odpowiednich proporcji i rysów twarzy. Pozwalają na efekt całkowicie symetrycznej twarzy. Wymagają one precyzyjnego działania, wciąż jednak są dosyć popularne
- Zabiegi odtwarzające młodą twarz: ten rodzaj zabiegów obejmuje cały obszar twarzy pacjenta. Właśnie dlatego wymaga od wykonującego dużego doświadczenia i stosunkowo znacznej znajomości anatomii. Do ich wymagania potrzebna jest także stosunkowo duża ilość preparatów wypełniających. Dzięki niemu wgłębienia w skórze zostają wypełnione a efekt starzenia znika
- Zabiegi upiększające: to zdecydowanie jeden z najtrudniejszych tego typu zabiegów. Lekarze nie tylko pomagają odtworzyć dawną wersję twarzy, ale można powiedzieć, że wręcz tworzą ją od nowa. Wprawdzie ten rodzaj zabiegu wolumetrii nie wymaga użycia dużej ilości preparatów, jednak od wykonującego procedurę wymaga się bardzo dużego doświadczenia. Jest to zabieg zarezerwowany dla bardzo doświadczonych lekarzy medycyny estetycznej
Wolumetria twarzy – na ile czasu starcza?
Zabieg wolumetrii daje długo utrzymujące się efekty – nawet do 18 miesięcy. Po tym czasie należy powtórzyć zabieg.
Wolumetria twarzy w Poznaniu – cena?
Cena zabiegu zależy od ilości użytego preparatu. Cena 1 ampułki (1,2ml) wynosi 1000zł. W przypadku 2 ampułek to 1700zł, a przy 3 ampułkach 2400zł. W przypadku niewielkich ubytków i asymetrii wystarczy podanie jednej ampułki.
Wolumetria – dla kogo?
Ogólne wskazania do zabiegu wolumetrii obejmują:
- wiotką skórę na twarzy
- utratę objętości
- blizny, brudy i nieestetyczne wgłębienia
- pojawiające się często lub stałe cienie pod oczami
- zapadnięte policzki
- konturowanie okolic żuchwy i owalu twarzy w celu ich podkreślenia
Wolumetria twarzy – w jakim wieku?
Nie ma szczególnych wskazań odnośnie minimalnego lub maksymalnego wieku, w którym można przeprowadzać zabieg. W przypadku zapadnięć skóry związanych z procesem starzenia problem może dotyczyć nawet młodych osób.
Do przedwczesnych procesów starzenia skóry może dochodzić w wyniku:
- Palenia tytoniu
- Zaburzeń odżywiania
- Intensywnego odchudzania
- Niedostatecznego nawodnienia organizmu
- Nadużywania alkoholu i substancji psychoaktywnych
- Nadmiernego stresu, przepracowania
- Przebytych chorób
Poza tym do zabiegów wolumetrycznych należą takie, które korygują asymetrię twarzy i miejscowe ubytki tkanek. Dlatego skierowane są również do młodych pacjentów w celu przywrócenia im odpowiednich proporcji i rysów twarzy.
Co lepsze wolumetria, czy nici liftingujące?
Pacjentki często zadają to pytanie. Efekt liftingu możemy uzyskać dzięki obu zabiegom. Trzeba jednak zauważyć, że nici liftingujące są zabiegiem, który musi poprzedzać konsultacja lekarska podczas, której wspólnie z pacjentem oceniamy najodpowiedniejszy rodzaj, ilość i dokładny sposób założenia. Tym samym zabieg nie powinien być wykonywany bezpośrednio po konsultacji na pierwszym spotkaniu. Główne wskazania do użycia nici liftingujących to znaczne opadnięcie policzków co pogłębia linie marionetki i tzw. chomiki, czyli najprościej mówiąc w bardziej zaawansowanym stadium starzenia. Optymalna ilość użytych w zabiegu nici to min. 10sztuk.
Natomiast wolumetria jest mniej inwazyjnym zabiegiem i znajduje zastosowanie w ubytkach objętości skóry.
Czy wolumetria jest bolesna?
Zabieg nie jest bolesny – można wrócić do codziennych obowiązków bezpośrednio po jego wykonaniu. Dodatkowo przed zabiegiem nakłada się na skórę specjalny krem znieczulający.
Jakie są przeciwskazania do zabiegu wolumetrii?
- ciąża i karmienie piersią
- aktywny okres choroby autoimmunologicznej
- infekcja miejscowa skóry
- reakcja nadwrażliwości na składnik preparatu w przeszłości
- skłonność do tworzenia się blizn przyrosłych i keloidów
- przyjmowanie leków antykoagulacyjnych
Jak się przygotować do zabiegu?
- Należy zmyć makijaż
- Nie należy pić alkoholu, kawy i pobudzających napojów
- Nie należy nadużywać wysiłku fizycznego
- Nie należy zażywać leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i innych nieprzepisanych przez lekarza
Jak wygląda zabieg wolumetrii?
Zabieg jest poprzedzony konsultacją lekarską, podczas której wspólnie z pacjentem omawiam wskazany dla indywidualnego przypadku typ zabiegu, miejsca iniekcji, markę i ilość podanego preparatu. Przed podaniem preparatu stosuje się znieczulenie skóry przy pomocy kremu z lidokainą nałożonego na 15minut przed iniekcją. Iniekcja może zostać przeprowadzona w zależności od wskazania za pomocą igły lub kaniuli (cienkiej, elastycznej, długiej igły). Sam zabieg trwa od 15 do 30 minut.
Czego nie robić po zabiegu?
Należy unikać przebywania w wysokiej temperaturze (sauna, solarium), która nasila rozkład preparatu przez hialuronidazę. Nie należy samowolnie rozmasowywać miejsc podania preparatu. Zalecane jest picie dużej ilości wody w celu nawodnienia wprowadzonego materiału. Należy unikać spania przez kilka dni w pozycji mogącej spowodować uciśnięcie miejsca podania kwasu hialuronowego, a co za tym idzie przemieszczenia preparatu.