Blefaroplastyka
Blefaroplastyka jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu nadmiaru skóry powiek, a czasami i mięśni z powiek górnych. Tkanka tłuszczowa dookoła oczu, tworząca przepukliny tłuszczowe, może być również usunięta.. Zabieg najczęściej wykonywany jest z powodów estetycznych, gdyż opadające powieki powodują starszy i bardziej zmęczony wygląd twarzy. Zdarza się jednak, że ograniczają one pole widzenia i często przyczyniają się do uczucia dyskomfortu w okolicy oka, który to stan nasila się podczas ogólnego zmęczenia organizmu.
Blefaroplastyka to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów operacyjnych. Charakteryzuje go niska częstość powikłań.
Wskazania do zabiegu:

Estetyczne
- wiotkość skóry
- nadmiar skóry
- przepukliny tłuszczowe
- ciężki, zmęczony wyraz twarzy
- smutny wyraz twarzy
- asymetria powiek

Medyczne
- ograniczenie pola widzenia
- przesłonięcie źrenicy
- przepukliny tłuszczowe
- znaczna asymetria powiek
Przeciwwskazania ogólne:
- choroby tarczycy
- choroby autoimmunologiczne
- miastenia
- zaburzenia krzepliwości krwi
- stosowanie leków p/krzeplicowych
- czynne procesy zapalne
- ciąża, karmienie
- choroby psychiczne
- zaburzenia dysmorficzne
- uzależnienie od alkoholu i leków
Przeciwwskazania okulistyczne:
- stany z wytrzeszczem
- niedomykalność szpary powiek
- zapalenia brzegów powiek
- guzy złośliwe powiek
- nużyca powiek
- zezy i wyrównawcze ustawienie głowy
- zespół suchego oka
- zespół Sjogrena
- przebyta świeżo korekta laserowa wady wzroku
- przebyte świeżo operacje okulistyczne
Pacjent, który chce poddać się zabiegowi blefaroplastyki powinien zapisać się na “konsultację przed zabiegiem blefaroplastyki”. Podczas konsultacji pacjent omawia z lekarzem przebieg zabiegu, wskazania oraz przeciwwskazania. Lekarz udziela odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości pacjenta oraz przedstawia dopasowany do indywidualnych uwarunkowań plan leczenia. W przypadku pozytywnej kwalifikacji do zabiegu, w celu potwierdzenia rezerwacji ustalonego terminu, wymagana jest wpłata zadatku w kwocie 1000zł. Wpłata może nastąpić bezpośrednio w placówce kartą płatniczą/gotówką lub poprzez przelew na konto bankowe na min. 7 dni przed zarezerwowanym terminem zabiegu. W przypadku braku wpłaty w wyznaczonym terminie rezerwacja zostanie anulowana.
Pacjent otrzymuje potwierdzenie wpłaty zadatku i paragon.
Zadatek zostanie odjęty od kwoty zabiegu po jego wykonaniu.
W przypadku nieprzyjścia na zabieg bez odwołania go minimum 24 godziny przed planowaną wizytą, zadatek przepada. Jest to rekompensata za przygotowane materiały oraz zarezerwowany czas, który w przypadku braku wcześniejszego odwołania zostaje niewykorzystany przez innych pacjentów.
Zarezerwowany termin można odstąpić komuś ze swoich znajomych lub rodziny – dana osoba przychodzi w dniu i godzinie zaplanowanej wizyty, a my zaproponujemy zabieg dopasowany do potrzeb oraz zarezerwowanego przez państwa czasu. Jeśli zabieg się nie odbędzie, zadatek przepada z racji nieskorzystania z usługi, a zarezerwowania miejsca.
W przypadku odwołania zabiegu minimum 24 godzin wcześniej, należy ustalić kolejny termin wizyty dla siebie lub kogoś z bliskich, a zadatek zostanie przeniesiony na ten kolejny termin.
Dane do przelewu zadatku:
Indywidualna Praktyka Lekarska Krzysztof Madej
Ul. Umińskiego 8/1L
61-517 Poznań
Nr rachunku: 66 1140 2004 0000 3402 5246 9124
Na 10 dni przed zabiegiem po konsultacji z lekarzem prowadzącym należy odstawić leki przeciwkrzepliwe (z grupy salicylanów (Polopiryna, Aspiryna, Acard itp.), witaminy E, z pokarmów należy unikać czosnku, imbiru i żeń-szenia). Inne leki powinny być przyjmowane bez zmian. W dniu zabiegu trzeba zgłosić się na ustaloną godzinę z dowodem osobistym oraz zaświadczeniem o stanie zdrowia. Przed zabiegiem pacjent powinien odbyć szczegółową rozmowę z lekarzem na temat potencjalnego ryzyka związanego z zabiegiem, a także swoich oczekiwań dotyczących wyglądu powiek po zabiegu.
Operacja obwisłości skóry powiek górnych jest postępowaniem chirurgicznym w znieczuleniu miejscowym (zazwyczaj roztwór Lignokainy). Zabieg trwa zwykle około półtorej godziny, ale dokładny czas jest uzależniony od zakresu zabiegu. W trakcie typowego zabiegu wykonywane są cięcia w naturalnym załamaniu powieki czyli w bruździe powiekowej. W niektórych przypadkach cięcia mogą sięgać poza kąt zewnętrzny oka, ale zwykle nie dalej niż w obrębie naturalnych zmarszczek. Zmarszczki te, zwane „kurzymi łapkami”, dzięki blefaroplastyce czasem zostają przy okazji częściowo lub całkowicie wygładzone. Po wykonaniu cięć lekarz usuwa nadmiar skóry, dzięki czemu dodatkowo napina pozostałą część tkanki. Zabieg blefaroplastyki pozwala również odtworzyć naturalny załamek powiek, czyli przywrócić bruździe powiekowej naturalny wygląd. Do zszywania cięć po zabiegu używane są bardzo cienkie szwy, a opatrunek zakładany jest tylko na powieki. Jego zdjęcie następuje drugiego dnia po zabiegu.
Po operacji plastycznej na powiekach założone są opatrunki, więc nie powinno się prowadzić samochodu. Dlatego na zabieg należy przyjść z osobą towarzyszącą. Opatrunek możemy ściągnąć minimum 24 godziny po zabiegu.
Szwy po zabiegu zdejmowane są po 8-10 dniach. Przebieg gojenia ran jest stopniowy i może trwać kilka miesięcy. Ostateczny efekt można ocenić po około 3-6 miesiącach w zależności od okolicy operowanej i zakresu zabiegu.
Przez pierwsze 48 h po zabiegu zalecane jest stosowanie kompresów chłodzących, które redukują zasinienia oraz obrzęk wokół oczu.
Makijaż można nakładać zwykle po ok. 14 dniach od zabiegu.
Po zabiegu przez minimum 4 tygodnie należy:
- dbać o dobrą ochronę przeciwsłoneczną
- unikać wysiłku fizycznego, basenu oraz sauny
- dbać o jak najwyższy poziom higieny
- nie pochylać głowy przy myciu włosów
- unikać prób Vasalvy (np zaparcia stolca)
- leki przeciwbólowe (np: NLPZ – ale nie aspiryna)
- krople nawilżające do oczu bez konserwantów
- w przypadku krwiaka stosować żele z arniką, heparyną
- przemywanie octenisept
- maść floxal na skórę
- zakaz malowania się
- zakaz zakładania soczewek kontaktowych
- nierozciąganie skóry
- Krwawienie – występuje rzadko. Jest możliwe w trakcie lub po operacji. Krwawienie może występować pod skórę lub wokół gałki ocznej. Jeżeli krwawienie występuje po operacji to wymaga szybkiego leczenia lub zabiegu. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia krwawienia nie można zażywać aspiryny i leków przeciwzapalnych co najmniej 10 dni przed planowanym zabiegiem. Nadciśnienie, jeżeli nie jest leczone, może powodować krwawienie podczas lub po zabiegu. Stosowanie ziół oraz suplementów diety może także powodować wzrost ryzyka krwawienia. Nadmierna ilość krwi zgromadzona pod skórą (krwiak) może spowodować opóźnione gojenie i powstanie nieprawidłowych blizn.
- Infekcja ran pooperacyjnych – jest bardzo rzadkim powikłaniem po tego typu operacji. Jeśli wystąpi infekcja leczenie polega na podawaniu antybiotyków. Jeżeli infekcja nie reaguje na leczenie antybiotykami, może być konieczna dodatkowa operacja.
- Utrata wzroku – jest wyjątkowo rzadka po operacji powiek. Może ją spowodować wewnętrzne krwawienie wokół oka. Utrata wzroku nie da się przewidzieć wcześniej.
- Uszkodzenie głębiej położonych struktur – podczas zabiegu operacyjnego może dojść do uszkodzenia głębiej położonych struktur takich jak nerwy, naczynia krwionośne, mięśnie. Uszkodzenia te mogą być przejściowe lub na zawsze.
- Problemy z „suchym okiem„ – po operacji powiek może dochodzić do trwałych zaburzeń związanych ze zmniejszeniem produkcji łez. Występowanie tego powikłania jest rzadkie. Osoby, które normalnie mają suche oczy muszą zdawać sobie sprawę z możliwości pogorszenia stanu oczu.
- Zmiany chorobowe/nowotworowe skóry – korekcja powiek jest zabiegiem mającym na celu usunięcie nadmiaru skóry i korekcji głębiej położonych struktur powieki. Zmiany chorobowe i nowotworowe mogą występować niezależnie od tej operacji.
- Ektropion – rzadkim powikłaniem jest odstawanie powieki dolnej od gałki ocznej. W celu korekcji tego powikłania konieczne jest wykonanie dodatkowej operacji.
- Niecałkowite domykanie szpary powiekowej – ekspozycja rogówki i jej wysychanie może wymagać dodatkowej korekcji.
- Niezadowalający efekt – możliwy jest zły wynik po operacji powiek. Obejmuje on widoczne deformacje, utrata funkcji, rozejście się rany lub utrata czucia. Lub niezadowolenie pacjenta/ki z efektu estetycznego. Dodatkowa operacja może być konieczna w celu usunięcia tych powikłań. Konieczność wykonania powtórnej operacji często nie da się przewidzieć przed pierwotną operacją.
- Reakcje alergiczne – rzadko występują reakcje alergiczne na szwy, preparaty stosowane miejscowo, obłożenie. Reakcje ogólnoustrojowe są bardzo poważne i są związane z rekcją na leki. Reakcje alergiczne mogą wymagać dodatkowego leczenia.
- Utrata rzęs – utrata rzęs może wystąpić w powiekach dolnych w tych obszarach skóry, które są uniesione do góry w trakcie zabiegu. Nie jest możliwe przewidzenie tego rodzaju powikłania. Utrata rzęs może być przejściowa lub trwała.
- Przedłużone gojenie rany– możliwe jest rozejście się rany lub przedłużone gojenie rany. Pacjentki/ci palące papierosy mają większe ryzyko wystąpienia martwicy skóry lub komplikacji związanych z gojeniem się rany.
- Znieczulenie – zarówno ogólne, jak i miejscowe znieczulenie niesie ze sobą pewne ryzyko. Mogą to być zarówno powikłania, jak i śmierć.
- Wstrząs – występuje niezmiernie rzadko i związany jest z dużą utratą objętości krwi lub reakcją alergiczną na lek znieczulający. Taki stan wymaga natychmiastowego leczenia.
- Kontakty intymne po operacji – mogą powodować krwawienie lub powstanie krwiaka. Dodatkowo może dojść do powstania zasinień i obrzęków co przedłuży lub utrudni proces gojenia.
- Informacja o lekach antykoncepcyjnych – proszę poinformuj czy przyjmujesz leki antykoncepcyjne i czy nie jesteś w ciąży. Wiele leków, m. in. antybiotyki może neutralizować leki antykoncepcyjne i może dojść do zajścia w ciążę.
- Choroby neurologiczne i psychiatryczne objawy – w literaturze przedmiotu opisywano występowanie zaburzeń psychicznych po operacji powiek związanych z niespełnionymi oczekiwaniami związanymi z wyglądem po zabiegu. Ważne są realne oczekiwania pacjenta. Zabieg ma na celu poprawę wyglądu, a nie uzyskanie idealnego efektu.
- Leki – po lekach przeciwbólowych nie wolno prowadzić samochodu, nie wolno podejmować ważnych decyzji, nie wolno pić alkoholu.
- Palenie papierosów – pacjenci palący papierosy lub narażeni na działanie dymu papierosowego mają większe ryzyko na wystąpienie chirurgicznych powikłań w trakcie procesu gojenia i nieprawidłowego gojenia blizny. Dodatkowo może u pacjenta dochodzić do efektów ubocznych w postaci kłopotów ze znieczuleniem czy też krwawieniem.
- wybroczyny i krwiaki
- krwawienie z rany
- rozejście rany
- zaburzenia czucia skóry
- obrzęki limfatyczne
- obrzęki spojówki gałkowej
- pooperacyjne opadnięcie powieki górnej
- zaczerwienie i neowaskularyzacja skóry powieki okolicy tarczki
- niedostateczne usunięcie skóry/tłuszczu
- powstanie zmarszczki nakątnej
- utrata rzęs suche oko, niedomykalność
- uszkodzenie rogówki, wycięcie gruczołu łzowego
- uszkodzenie gałki ocznej: igłą do znieczulenia, narzędziami, diatermią
- ropień (bardzo rzadko)
- krwawienie pozagałkowe



