Rozpuszczanie kwasu hialuronowego hialuronidazą
Stosowanie usieciowanego kwasu hialuronowego w formie wypełniacza w gabinetach medycyny estetycznej stało się bardzo powszechnym zabiegiem. I mimo, że jest on stosunkowo bezpieczny, to zawsze mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne wynikające z nieprawidłowego podania środka lub z reakcji organizmu na niego. Na szczęście zabieg podania kwasu hialuronowego jest odwracalny dzięki zastosowaniu hialuronidazy – preparatu do rozpuszczania kwasu hialuronowego.
Konieczność zastosowania hialuronidazy pojawia się w różnych sytuacjach. Rozpuszczanie kwasu hialuronowego stosuje się najczęściej do usunięcia jego nadmiernej ilości, w przypadku kiedy pod skórą wytworzyły się grudki i nierówności lub gdy wypełniacz zaczął się przemieszczać. Preparaty do rozpuszczania kwasu hialuronowego wykorzystuje się też do korekcji, gdy np. wypełniacz został zaaplikowany zbyt płytko lub, gdy u pacjenta wystąpił obrzęk wynikający z kompresji naczyń krwionośnych. Hialuronidaza sprawdza się także w momencie, gdy u pacjenta występuje nietolerancja na kwas hialuronowy.
Hialuronidaza to enzym, który w styczności z kwasem hialuronowym dokonuje depolimeryzacji jego wiązań chemicznych, co skutkuje natychmiastową degradacją wypełniacza. Podanie hialuronidazy szybko minimalizuje wszelkie skutki uboczne wynikające z podania kwasu hialuronowego.
Hialuronidaza jest stosunkowo bezpiecznym preparatem do stosowania u wielu pacjentów, jednak może wywoływać reakcje alergiczne szczególnie u osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłowych oraz na białko owcze i bydlęce. Dlatego przed wykonaniem zabiegu konieczne jest przeprowadzenie próby uczuleniowej, aby wykluczyć ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.
ZABIEG MOŻE BYĆ WYKONANY TYLKO I WYŁĄCZNIE PRZEZ LEKARZA.