Leczenie migreny przy użyciu toksyny botulinowej
Migrena jest przykrą dolegliwością, w sposób istotny wpływającą na jakość życia i codzienne funkcjonowanie. Nawracające, długotrwałe i wyjątkowo intensywne bóle głowy powiązane z objawami im towarzyszącymi uniemożliwiają zazwyczaj normalną aktywność. Według najnowszych badań i zgodnie z doświadczeniem praktyków toksyna botulinowa może w znacznym stopniu ograniczyć bóle głowy u osób cierpiących na migrenę.
Sposób działania
Zabieg polega na określeniu, które partie mięśni głowy uciskają, ugniatają lub w inny sposób drażnią nerwy odpowiedzialne za migrenę. Preparat wstrzykiwany jest do wybranych partii mięśni, które w ten sposób są blokowane i rozluźniane.
Odpowiednio duże dawki toksyny wstrzyknięte do mięśni mimicznych, których skurcz prowokuje napady migreny, zapobiegają ich wystąpieniu.
Efekty zabiegu
Botoks jest skuteczny w leczeniu migreny w ponad 80% przypadków. U więcej niż połowy pacjentów dochodzi do całkowitego ustąpienia napadów, a u pozostałych do co najmniej dwukrotnego zmniejszenia ich częstotliwości i siły. Efekt terapeutyczny utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy od zabiegu. Kolejna sesja leczenia może być przeprowadzona po wygaśnięciu efektu poprzedniej. Zabieg nie wymaga znieczulenia ani żadnej rekonwalescencji – powrót do normalnej aktywności życiowej jest natychmiastowy.
Najczęstsze pytania
Wskazaniem do leczenia toksyną botulinową są bóle głowy występujące przynajmniej 15 lub więcej dni w miesiącu przez okres co najmniej 3 miesięcy, z czego migrenowe bóle występują przez co najmniej 8 dni.
Tak jak w przypadku innych substancji, istnieje ryzyko, że toksyna botulinowa w Poznaniu może nie być właściwa dla Twojego organizmu. Jakie przeciwwskazania uniemożliwiają wykonanie zabiegu przy użyciu botoxu? Przede wszystkim nie zaleca się go kobietom, które są w ciąży lub karmią. W trakcie kwalifikacji do wstrzyknięcia toksyny botulinowej lekarz nie dopuści do zabiegu także osób:
- stosujących przez ostatnie 2 tygodnie określone leki,
- mających zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
- u których występują infekcje skóry lub zaburzenia krzepnięcia,
- mających nadwrażliwość na składnik botoxu,
- z zaburzeniami psychicznymi.
Jeżeli tylko zmagasz się z którymś z wymienionych problemów, nie zapomnij, by poinformować o tym lekarza już na etapie konsultacji. Ocena stanu Twojego zdrowia pozwoli nam stwierdzić, czy użycie botoksu jest w Twoim przypadku możliwe.
W ciągu kilku godzin po zabiegu nie zaleca się picia alkoholu, palenia papierosów, przyjmowania pozycji horyzontalnej, silnego pochylania się do przodu i intensywnego masażu w miejscu wkłuć. Efekt w postaci porażenia czynności mięśnia pojawia się po około 1-3 dniach po iniekcji, maksymalny po 7-10 dniach
Jak każda medyczna procedura może się ona wiązać z występowaniem powikłań.
- bolesność i krwiak w miejscu iniekcji
- obrzęk i uczucie swędzenia lub pieczenia w trakcie wykonywania zabiegu lub po jego zakończeniu
- objawy ogólnoustrojowe: bóle głowy, suchość w jamie ustnej, reakcje alergiczne.
Zwykle działania niepożądane pojawiają się w ciągu kilku dni od iniekcji i mają charakter przejściowy.