Czym jest technologia hifu?
HIFU jest technologią, która sprawdza się idealnie w zabiegach nieinwazyjnej metody liftingu twarzy. HIFU jest skrótem przełożonym z języka angielskiego „high intensity focused ultrasound”, i oznacza „skoncentrowana wiązka fal ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości”. Sama technologia jest znana w medycynie już ponad 20 lat. Używano jej m.in. do leczenia raka prostaty. Od około 4 lat wykorzystywana jest w medycynie estetycznej, a jej popularność rośnie. HIFU to technologia skoncentrowanych ultradźwięków. W USG fala o określonej częstotliwości działa jak radar, odbijając się od różnych struktur, np. wątroby czy płodu, a potem wracając, zarysowuje nam obraz na ekranie, w HIFU jej zadanie jest zupełnie inne.
Jeśli nadamy fali odpowiednią częstotliwość, spowoduje ona w tkance tzw. tarcie, a przez to wywoła efekt termiczny (60˚C-70˚C) punktowy. Punkt termiczny pojawia się tylko na końcu stożka tworzonego przez skoncentrowaną falę. Szeroki na 7 cm kartridż oraz zamontowany w nim generator koncentruje fale w stożek na głębokościach 2 mm, 3 mm, 4,5 mm lub 6 mm wywołując precyzyjny efekt termiczny inaczej zwany koagulacją czyli punktowe poparzenia o średnicy 0,5-1 mm na żądanej głębokości w odstępach 1,5 mm od siebie. Stymulują one regenerację tkanek i skracanie włókien kolagenu. Efekt może być widoczny już bezpośrednio po zabiegu, bo włókna kolagenowe ulegają skróceniu, ale na właściwy rezultat liftingu, w postaci napięcia skóry i poprawy owalu twarzy, trzeba zaczekać od kilku miesięcy do pół roku.
Mimo, iż istnieją skuteczne zabiegi aparaturowe o charakterze napinającym, zapewnienie typowego a zatem bezinwazyjnego liftingu skóry umożliwia energia skupionej wiązki fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu – HIFU, stworzona przede wszystkim do tego celu. To jedyna postać energii gwarantująca wytworzenie bardzo wysokiej temperatury w głębokich strukturach tkankowych bez uszkodzenia warstw wyższych i czasu rekonwalestensji, gwarantując przy tym imponujące zmiany kliniczne. Co więcej ta technologia umożliwia również opracowywanie warstwy powięziowo-mięśniowej.
- Wiotka skóra (twarz, ciało)
- Opadające powieki
- Utrata jędrności owalu twarzy
- Opadające policzki
- Zmarszczki
- Uporczywa tkanka tłuszczowa – podbródek, brzuch, ramiona
- Ciąża
- Karmienie piersią
- Rozrusznik serca, bajpasy
- Nowotwory
- Cukrzyca
- Infekcje skórne
- Poważne oparzenia słońcem
- Aktywny trądzik
- Przerwana ciągłość naskórka
- Schorzenia zaburzające proces gojenia się ran
- Implanty
- Wypełniacze i botox (do 2 tygodni)
- Epilepsja
- Niezdiagnozowane zmiany skórne
- Pacjent może odczuwać dyskomfort podczas zabiegu.
- Jest on krótkotrwały i jest to sygnał rozpoczęcia procesu denaturacji kolagenu
- Progi bólowe są różne dla każdej osoby, natomiast bolesność powinna być znośna wg raportu klinicznego.
- Proces rozpoczyna się od denaturacji kolagenu. Ale pełny efekt będzie budowany stopniowo przez 3 do 6 miesięcy.
- Głównymi efektami jest znaczny lifiting oraz ujędrnienie wiotkiej skóry.
- Proces regeneracji kolagenu może mieć charakter subkliniczny (niewidoczny dla oka).
- Jednakże odbudowanie włókien kolagenowych występuje wewnątrz skóry.
- Unikanie negatywnych skutków grawitacji, mocnego nasłonecznienia skóry może wspomóc efekt leczenia
- Możesz wrócić do normalnych czynności natychmiast.
- Wszelkie reakcje jak np. zaczerwienienie powinny minąć w przeciągu kilku godzin.
- Nie jest rzadkością jeśli mógł wystąpić niewielki obrzęk przez kilka dni po zabiegu,
- mrowienie czy tkliwość w dotyku przez kilka tygodni po zabiegu,
- Ale to są łagodne objawy i mają charakter tymczasowy.
- Istnieje możliwość innych działań procesowych rzadziej występujących, tj. małe obszary przejściowe typu siniaki lub drętwienie
- Wiele razy można zaobserwować natychmiastowe zmiany skórne, które ostatecznie doprowadzają do naturalnego liftingu i tonacji skóry z upływem czasu