Skleroterapia piankowa
Zamykanie pajączków skórnych i drobnych żylaków - zabieg wykonywany poza sezonem letnim (październik-kwiecień)
JAK DZIAŁA SKLEROTERAPIA PIANKOWA?
Zabieg polega na wstrzyknięciu do zmienionej chorobowo żyły preparatu obliterującego czyli zamykającego światło naczynia. W żylaku dochodzi do odczynu zapalnego, uszkodzenia śródbłonka, zwłóknienia i w efekcie zamknięcia naczynia. Skleroterapia, tak jak inne metody leczenia nie pozwala zapobiec powstawaniu nowych żylaków, które są związane z postępem niewydolności żylnej co wiąże się z koniecznością dalszej kontroli i ewentualnie dalszego leczenia w przyszłości.
Pajączki skórne, drobne żylaki
Bezwględne
- unieruchomienie,
- skłonność do zakrzepicy przy występowaniu wielu czynników ryzyka (otyłość, palenie, tytoniustosowanie HTZ lub antykoncepcja hormonalna),
- powierzchowne lub głębokie zakrzepice żylne,
- znana alergia na środki obliterujące (polidokanol/lauromakrogol400=Aethoxysclerol)
- ciąża
- ciężkie choroby układowe
- miejscowa lub uogólniona infekcja
- miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych
- wysokie temperatury
Względne:
- cukrzyca
- obrzęki goleni
- astma oskrzelowa
- trombofilia.
Podstawową kwestią przed zabiegiem jest wykonanie USG Doppler żył kończyn dolnych.
Po kwalifikacji pacjenta lekarz pod kontrolą specjalnego podświetlacza uwidacznia chore naczynie i za pomocą cienkiej igły wprowadza do niej środek, który ma za zadanie jej zamknięcie.
Chodzenie przez 5-30 min, kompresjoterapia - jeśli tak zaleci lekarz. Przy dolegliwościach bólowych zimne okłady oraz leczenie przeciwbólowe. Nie należy brać gorących kąpieli, korzystać z sauny i kąpieli słonecznych przez 4 tyg. po leczeniu ponieważ powoduje to rozszerzanie naczyń i może być przyczyną przebarwień. Dlatego zabieg wykonujemy poza sezonem letnim (październik - kwiecień).
- Ból w okolicy podanej skleroterapii - zwłaszcza w pierwszych 2-3 dniach po zabiegu.
- Przebarwienia skóry - zmiana przejściowa.
- Rozszerzenie lokalnych naczyń włosowatych u ok. 2-10% pacjentów
- Lokalna martwica skóry – bardzo rzadko.
- Zakrzepowe zapalenie żył głębokich lub powierzchownych kończyn dolnych - przy obliteracji pajączków naczyniowych praktycznie nie występuje.
- Infekcja w miejscu podania.
- Krwiak w miejscu iniekcji, miejscowe reakcje pokrzywkowe czy uwięzienie w zamkniętej żyle zhemolizowanej krwi co wiąże się czasami z koniecznością jej ewakuacji przez kilkakrotne nakłucia.