Wolumetria - modelowanie twarzy
Wolumetria twarzy to modelowanie konturów twarzy oraz korygowanie kształtu jej poszczególnych elementów bez ingerencji chirurgicznej. Używa się w tym celu preparatu z usieciowanym kwasem hialuronowym, który działa jak wypełniacz i zwiększa objętość tkanek miękkich, co pozwala podnieść zapadniętą w wyniku postępów procesów starzenia się skóry część policzków, skroni, żuchwy oraz podbródka. Kwas hialuronowy wypełnia i podnosi skórę w tych miejscach, przez co twarz sprawia wrażenie pełniejszej i młodszej. Wygląda przy tym naturalnie, tak jakby w ogóle nie było ingerencji w jej kształt i strukturę. Preparaty stosowane do wolumetrii twarzy są bardziej gęste i plastyczne od innych preparatów z kwasem hialuronowym. Umożliwia to modelowanie twarzy po wstrzyknięciu w wybrane miejsca takiego preparatu. Działa on jak implant wypełniający i daje długo utrzymujące się efekty – nawet do 18 miesięcy.
Lekarz wstrzykuje przy pomocy igły lub kaniuli wypełniacz do tkanki podskórnej co może wywoływać u pacjenta uczucie rozpierania w skórze oraz ból związany z wkłuciem.
Dlatego istnieje szereg działań, które sprawią że zabieg będzie jak najmniej bolesny.
Około 15 minut przed zabiegiem twarz zostaje posmarowana kremem o właściwościach znieczulających. Dodatkowo większość preparatów używanych do zabiegów wolumetrycznych zawiera lidokainę. Na specjalne życzenie pacjenta możliwe jest również zastosowanie znieczulenia miejscowego.
Zabiegi punktowe
Polegają na podawaniu specjalistycznego preparatu z wypełniacze w konkretne miejsca na twarzy pacjenta. Służy to zwiększeniu objętości tkanek miękkich. Są to najbardziej popularne zabiegu wolumetryczne, które zazwyczaj znajdują się w ofercie większości klinik medycyny estetycznej.
Zabiegi korygujące nierównośc
Zabiegi, które korygują nierówności przeprowadzane są w celu przywrócenia odpowiednich proporcji i rysów twarzy. Pozwalają na efekt całkowicie symetrycznej twarzy. Wymagają one precyzyjnego działania, wciąż jednak są dosyć popularne.
Zabiegi odtwarzające młodą twarz
Ten rodzaj zabiegów obejmuje cały obszar twarzy pacjenta. Właśnie dlatego wymaga od wykonującego dużego doświadczenia i stosunkowo znacznej znajomości anatomii. Do ich wymagania potrzebna jest także stosunkowo duża ilość preparatów wypełniających. Dzięki niemu wgłębienia w skórze zostają wypełnione a efekt starzenia znika.
Zabiegi upiększające
Zabiegu upiększające to zdecydowanie jeden z najtrudniejszych tego typu zabiegów. Lekarze nie tylko pomagają odtworzyć dawną wersję twarzy, ale można powiedzieć, że wręcz tworzą ją od nowa. Wprawdzie ten rodzaj zabiegu wolumetrii nie wymaga użycia dużej ilości preparatów, jednak od wykonującego procedurę wymaga się bardzo dużego doświadczenia. Jest to zabieg zarezerwowany dla bardzo doświadczonych lekarzy medycyny estetycznej.
- wiotka skóra na twarzy
- utrata objętości
- blizny, brudy i nieestetyczne wgłębienia
- pojawiające się często lub stałe cienie pod oczami
- zapadnięte policzki
- często konkurowanie okolic żuchwy i owalu twarzy w celu ich podkreślenia
- ciąża i karmienie piersią
- aktywny okres choroby autoimmunologicznej
- infekcja miejscowa skóry
- reakcja nadwrażliwości na składnik preparatu w przeszłości
- skłonność do tworzenia się blizn przyrosłych i keloidów
- przyjmowanie leków antykoagulacyjnych.
- Należy zmyć makijaż
- Nie należy pić alkoholu, kawy i pobudzających napojów
- Nie należy nadużywać wysiłku fizycznego
- Nie należy zażywać leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i innych nieprzepisanych przez lekarza
Należy unikać przebywania w wysokiej temperaturze (sauna, solarium), która nasila rozkład preparatu przez hialuronidazę. Nie należy samowolnie rozmasowywać miejsc podania preparatu. Zalecane jest picie dużej ilości wody w celu nawodnienia wprowadzonego materiału. Należy unikać spania przez kilka dni w pozycji mogącej spowodować uciśnięcie miejsca podania kwasu hialuronowego, a co za tym idzie przemieszczenia preparatu.
- przejściowy obrzęk skóry i tkanki podskórnej, rumień, grudki obrzękowe, ból, tkliwość, świąd, wybroczyny, zasinienie w miejscach iniekcji
- zgrubienie w miejscu wprowadzenia preparatu przez kilka tygodni
- bardzo rzadko wylewy krwawe, krwiaki, zatory w obrębie naczyń krwionośnych i limfatycznych, tworzenie się ziarniniaków
Patrycja Hałas
Kosmetolog